^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj516
Wczoraj615
W tym tygodniu 1131
W tym miesiącu11161
Wszystkich283612

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej - rozegrany.

W dniu 16 listopada 2019 roku na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Woli Skromowskiej odbył się III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej. W zawodach wzięło udział 81 szachistów z różnych stron naszego województwa. Niektórzy zaszczycili swoją obecnością organizatorów już po raz trzeci. Uczestnikami są osoby posiadające kategorie szachowe, jak również ci, których przygoda z tą królewską grą dopiero się rozpoczyna. Turniej rozpoczął się o godzinie 10:00. Wszystkich obecnych serdecznie powitał dyrektor placówki – pan Paweł Dobek. Na temat systemu gry i zasad wypowiedział się sędzia pan Piotr Opolski, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek. Zawodnicy rozegrali łącznie 7 rund. Rywalizowali w 6 kategoriach wiekowych. Najliczniejszą okazała się grupa do lat 9, licząca aż 33 zawodników. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż większość szachistów, którzy stanęli na podium, to zawodnicy klubów szachowych. Uczniowie nasze szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze. Najlepszy był Kacper Wilkowicz, który zdobył III miejsce w kategorii do lat 14. Wręczenia pucharów dla najlepszych i pamiątkowych medali dla wszystkich uczestników dokonał pan Paweł Dobek wraz z panem Piotrem Opolskim. Podsumowując trzeci już turniej pan dyrektor serdecznie podziękował panu Piotrowi za profesjonalne przeprowadzenie turnieju, pani Małgorzacie Cieniuch za koordynowanie działań związanych z organizacją zawodów oraz wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację fair play. Żegnając uczestników zapraszał do udziału w kolejnych zmaganiach już za rok. 

Wyniki z turnieju można zobaczyć na stronie  

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_5374/

zobacz galerię III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej

 101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości to nie tylko jeden dzień uroczystości, patriotycznych śpiewów, ale długi proces kształtowania postaw, zgłębiania historii, skrupulatnego przygotowania do dojrzałości patriotycznej. Młode pokolenie wymaga czasem niestandardowych środków, by ów zamierzony cel osiągnąć. Ale warto próbować. Nieco odchodząc od tradycyjnych części artystycznych uświetniających Święto Niepodległości panie Alicja Więch i Małgorzata Cieniuch przygotowały z młodzieżą spektakl, który oprócz pełnych zadumy wierszy, pieśni wprowadził współczesny element mający za cel językiem i sposobami młodego pokolenia ukazanie wydarzeń tamtych lat. Otóż uczniowie klasy VII: Maja Mitura, Maja Ulewicz i Hubert Nowakowski jako prezenterzy telewizyjni przedstawiali fakty z ostatniej chwili w Telewizji Wola Skromowska. Były to szczegóły dotyczące tragedii rozbiorowych, powstań, I wojny światowej i w końcu odzyskania niepodległości. Ich znakomity ton głosu wzbudzał zainteresowanie, napięcie, potęgował smutek i radość. Ciekawie przedstawione informacje w połączeniu z pełnymi zadumy wierszami i pięknymi pieśniami (w wykonaniu chóru z naszej szkoły pod kierownictwem pani Agnieszki Kruczek) spowodowały, iż słuchacze w wielkim skupieniu śledzili to, co działo się na scenie. I to zarówno ci, którzy brali udział w obchodach Święta Niepodległości w Firleju, jak też i uczniowie naszej szkoły.
W tym roku po raz kolejny nasza placówka miała zaszczyt uświetnić uroczystości w miejscowości gminnej. Główna część artystyczna była szerokiej widowni przedstawiona w kościele w trakcie nabożeństwa. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz z panem wójtem Dawidem Tarnowskim na czele, dyrektorzy, kierownicy szkół i instytucji, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu gminy. Po mszy świętej wszyscy udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie kontynuowane były obchody. Młodzież z Woli Skromowskiej zaprezentowała w tym miejscu również krótki montaż słowno-muzyczny. Były więc wzruszające wiersze w wykonaniu Julii Polisiakiewicz i Kingi Cybul oraz patriotyczne pieśni. Głos zabrał również wójt, pan Dawid Tarnowski. Pod pomnikiem kwiaty złożyły delegacje z gminy i czterech szkół podstawowych.
W naszej placówce główne uroczystości obchodzone były 12 listopada we wtorek. O godzinie ósmej uczniowie wzięli udział w pokazie historycznym „PRZENIESIEMY WAS DO II WOJNY ŚWIATOWEJ”. Następnie odbył się uroczysty apel. Uczniowie klas VII i VIII zaprezentowali przedstawioną wcześniej w Firleju cześć artystyczną.
Na zakończenie, po uroczystym wprowadzeniu sztandaru, społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski. Głos również zabrał dyrektor szkoły pan Paweł Dobek. Podziękował artystom, chórowi, osobom nadzorującym. Wyraził uznanie dla wzorowej postawy patriotycznej wszystkich uczestników. Oby trwała ona w sercu i zachowaniu każdego, była uzewnętrznieniem głębokiej miłości i oddania Ojczyźnie, już u tak młodych Polaków.

zobacz galerię 101 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.