^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj436
Wczoraj575
W tym tygodniu 1532
W tym miesiącu9100
Wszystkich248241

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

Pokazy z Fizyki

Fizyka to nauka łącząca wiele dziedzin. Obserwujemy otaczający nas świat, zastanawiamy się jakim prawom on podlega, poznajemy teorię. Corocznie we wrześniu, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe, organizują „Pokazy z Fizyki” dla uczniów szkół średnich i szkół podstawowych. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, a nieraz wręcz fascynujących młodzież eksperymentów fizycznych. Prezentowane  są zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie.
Wyjazdy na pokazy stały się już tradycją naszej szkoły. W tym roku także uczniowie klas VII i VIII oraz uczestnicy kółka przyrodniczego z klas V i VI mogli wziąć udział już w 60 pokazach fizycznych. Pod opieką p. Renaty Ciechańskiej, p. Małgorzaty Cieniuch oraz p. Agnieszki Cybul wybraliśmy się 9 września 2019 r do Lublina aby zobaczyć te fascynujące doświadczenia. Program pokazów obejmował: ruch obrotowy; uff, jak gorąco…; prąd elektryczny; rezonanse. Pokazy przebiegły w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru. Wszyscy bardzo mocno przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom, które były przeprowadzone w sposób zrozumiały i interesujący dla odbiorców. Za rok na pewno wrócimy na 61 pokazy fizyczne. Innym punktem naszej wycieczki była wizyta na kręgielni. Większość dzieci po raz pierwszy grała w prawdziwe kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli. a na tablicy przy imionach dzieci pojawiały się punkty. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Uczniowie mieli możliwość poznawania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Po wspólnej zabawie szczęśliwie i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

zobacz galerię Pokazy fizyczne 2019

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.