III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej - rozegrany.

W dniu 16 listopada 2019 roku na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Woli Skromowskiej odbył się III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej. W zawodach wzięło udział 81 szachistów z różnych stron naszego województwa. Niektórzy zaszczycili swoją obecnością organizatorów już po raz trzeci. Uczestnikami są osoby posiadające kategorie szachowe, jak również ci, których przygoda z tą królewską grą dopiero się rozpoczyna. Turniej rozpoczął się o godzinie 10:00. Wszystkich obecnych serdecznie powitał dyrektor placówki – pan Paweł Dobek. Na temat systemu gry i zasad wypowiedział się sędzia pan Piotr Opolski, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek. Zawodnicy rozegrali łącznie 7 rund. Rywalizowali w 6 kategoriach wiekowych. Najliczniejszą okazała się grupa do lat 9, licząca aż 33 zawodników. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż większość szachistów, którzy stanęli na podium, to zawodnicy klubów szachowych. Uczniowie nasze szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze. Najlepszy był Kacper Wilkowicz, który zdobył III miejsce w kategorii do lat 14. Wręczenia pucharów dla najlepszych i pamiątkowych medali dla wszystkich uczestników dokonał pan Paweł Dobek wraz z panem Piotrem Opolskim. Podsumowując trzeci już turniej pan dyrektor serdecznie podziękował panu Piotrowi za profesjonalne przeprowadzenie turnieju, pani Małgorzacie Cieniuch za koordynowanie działań związanych z organizacją zawodów oraz wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację fair play. Żegnając uczestników zapraszał do udziału w kolejnych zmaganiach już za rok.

Wyniki z turnieju można zobaczyć na stronie

zobacz galerię III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej

101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości to nie tylko jeden dzień uroczystości, patriotycznych śpiewów, ale długi proces kształtowania postaw, zgłębiania historii, skrupulatnego przygotowania do dojrzałości patriotycznej. Młode pokolenie wymaga czasem niestandardowych środków, by ów zamierzony cel osiągnąć. Ale warto próbować. Nieco odchodząc od tradycyjnych części artystycznych uświetniających Święto Niepodległości panie Alicja Więch i Małgorzata Cieniuch przygotowały z młodzieżą spektakl, który oprócz pełnych zadumy wierszy, pieśni wprowadził współczesny element mający za cel językiem i sposobami młodego pokolenia ukazanie wydarzeń tamtych lat. Otóż uczniowie klasy VII: Maja Mitura, Maja Ulewicz i Hubert Nowakowski jako prezenterzy telewizyjni przedstawiali fakty z ostatniej chwili w Telewizji Wola Skromowska. Były to szczegóły dotyczące tragedii rozbiorowych, powstań, I wojny światowej i w końcu odzyskania niepodległości. Ich znakomity ton głosu wzbudzał zainteresowanie, napięcie, potęgował smutek i radość. Ciekawie przedstawione informacje w połączeniu z pełnymi zadumy wierszami i pięknymi pieśniami (w wykonaniu chóru z naszej szkoły pod kierownictwem pani Agnieszki Kruczek) spowodowały, iż słuchacze w wielkim skupieniu śledzili to, co działo się na scenie. I to zarówno ci, którzy brali udział w obchodach Święta Niepodległości w Firleju, jak też i uczniowie naszej szkoły.
W tym roku po raz kolejny nasza placówka miała zaszczyt uświetnić uroczystości w miejscowości gminnej. Główna część artystyczna była szerokiej widowni przedstawiona w kościele w trakcie nabożeństwa. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz z panem wójtem Dawidem Tarnowskim na czele, dyrektorzy, kierownicy szkół i instytucji, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu gminy. Po mszy świętej wszyscy udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie kontynuowane były obchody. Młodzież z Woli Skromowskiej zaprezentowała w tym miejscu również krótki montaż słowno-muzyczny. Były więc wzruszające wiersze w wykonaniu Julii Polisiakiewicz i Kingi Cybul oraz patriotyczne pieśni. Głos zabrał również wójt, pan Dawid Tarnowski. Pod pomnikiem kwiaty złożyły delegacje z gminy i czterech szkół podstawowych.
W naszej placówce główne uroczystości obchodzone były 12 listopada we wtorek. O godzinie ósmej uczniowie wzięli udział w pokazie historycznym „PRZENIESIEMY WAS DO II WOJNY ŚWIATOWEJ”. Następnie odbył się uroczysty apel. Uczniowie klas VII i VIII zaprezentowali przedstawioną wcześniej w Firleju cześć artystyczną.
Na zakończenie, po uroczystym wprowadzeniu sztandaru, społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski. Głos również zabrał dyrektor szkoły pan Paweł Dobek. Podziękował artystom, chórowi, osobom nadzorującym. Wyraził uznanie dla wzorowej postawy patriotycznej wszystkich uczestników. Oby trwała ona w sercu i zachowaniu każdego, była uzewnętrznieniem głębokiej miłości i oddania Ojczyźnie, już u tak młodych Polaków.

zobacz galerię 101 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę