^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj213
Wczoraj426
W tym tygodniu 639
W tym miesiącu11440
Wszystkich219211

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

Rodzinny rajd rowerowy


W ostatnią niedzielę 16 czerwca z inicjatywy pana Witolda Świcia i dyrektora szkoły pana Pawła Dobka odbył się I Rodzinny rajd rowerowy. W jego organizację włączyła się oczywiście nasza szkoła, Rada Rodziców, przedszkole Casper, Ochotnicza Straż Pożarna i Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej. Ze względu na doskwierające od kilku dni upały początkowo ustalona godzina startu została nieco opóźniona. Tak więc wyruszyliśmy spod budynku szkoły o godzinie 16.30. Faktycznie rajd był rodzinny, przyjemnie patrzyło się na dzieci, rodziców, dziadków wspólnie spędzających popołudnie. Oczywiście w szeregach rowerzystów nie zabrakło też nauczycieli, strażaków, gospodyń wiejskich. Wysoka temperatura rezolutnych rowerzystów nie przestraszyła, ani tych małych, młodych ani dorosłych. Wszyscy zaopatrzeni w wodę i znakomite humory ruszyli w trasę. Wiodła ona przez Wolę Skromowską, Pożarów do Sułoszyna. Coby było ciekawiej poruszaliśmy się mało znanymi dla wielu szlakami. Zapewniały nam one nieco chłodu i intensywniejsze podmuchy wiatru. Właściwym celem rajdu był plac przy dawnej szkole podstawowej w Sułoszynie. Przepiękne miejsce pośrodku lasu, przepełnione zapachami przyrody i dobrą aurą. Szczęścia dopełniły lody serwowane przez panów Waldemara Wesołowskiego i Witolda Świcia. Po krótkim odpoczynku grupa ponad sześćdziesięciu cyklistów ruszyła w drogę powrotną. Na placu szkolnym czekały na wszystkich kolejne atrakcje w postaci grillowanych kiełbasek, pysznych ciasteczek i basenu z wodą. Oczywiście po ukojeniu głodu najmłodsza część rowerzystów ruszyła do zbiornika. Może woda w nim jeszcze nie była najcieplejsza, ale nikomu to nie przeszkadzało. Z dosuszeniem też raczej nikt nie miał problemu.
To był pierwszy rajd… Jakże udany. Z całą pewnością zapoczątkuje on kolejne edycje.

zobacz galerię Rodzinny rajd rowerowy

Pielgrzymka do Kodnia

Każdego roku dzieci pierwszokomunijne z parafii WNMP w Kocku odbywają dziękczynną pielgrzymkę do Kodnia, zawierzając siebie i swoich bliskich Matce Bożej. W tym roku 12 czerwca odwiedziliśmy również Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie i parafię noeunicką w Kostomłotach. Mimo upałów wszyscy bardzo skupieni uczestniczyli w modlitwie i słuchali przewodników, którzy zapoznawali nas z historią tych miejsc. Siły zapewnił nam odpoczynek i obiad zjedzony w nowym Domu Pielgrzyma w Pratulinie. Bardzo miłym akcentem na zakończenie były odwiedziny u Księdza Kanonika Jacka Guza, pochodzącego z naszej parafii, gdzie zostaliśmy poczęstowani lodami. W dobrych nastrojach wróciliśmy do domu. Dziękujemy Rodzicom za okazaną pomoc.

zobacz galerię Pielgrzymka do Kodnia

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.