Pokazy z Fizyki

Fizyka to nauka łącząca wiele dziedzin. Obserwujemy otaczający nas świat, zastanawiamy się jakim prawom on podlega, poznajemy teorię. Corocznie we wrześniu, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe, organizują „Pokazy z Fizyki” dla uczniów szkół średnich i szkół podstawowych. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, a nieraz wręcz fascynujących młodzież eksperymentów fizycznych. Prezentowane  są zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie.
Wyjazdy na pokazy stały się już tradycją naszej szkoły. W tym roku także uczniowie klas VII i VIII oraz uczestnicy kółka przyrodniczego z klas V i VI mogli wziąć udział już w 60 pokazach fizycznych. Pod opieką p. Renaty Ciechańskiej, p. Małgorzaty Cieniuch oraz p. Agnieszki Cybul wybraliśmy się 9 września 2019 r do Lublina aby zobaczyć te fascynujące doświadczenia. Program pokazów obejmował: ruch obrotowy; uff, jak gorąco…; prąd elektryczny; rezonanse. Pokazy przebiegły w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru. Wszyscy bardzo mocno przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom, które były przeprowadzone w sposób zrozumiały i interesujący dla odbiorców. Za rok na pewno wrócimy na 61 pokazy fizyczne. Innym punktem naszej wycieczki była wizyta na kręgielni. Większość dzieci po raz pierwszy grała w prawdziwe kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli. a na tablicy przy imionach dzieci pojawiały się punkty. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Uczniowie mieli możliwość poznawania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Po wspólnej zabawie szczęśliwie i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

zobacz galerię Pokazy fizyczne 2019