^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj48
Wczoraj1293
W tym tygodniu 3110
W tym miesiącu25673
Wszystkich425444

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

Sukcesy tenisistów stołowych LUKS „Kłos” Wola Skromowska

W Tomaszowie Lubelskim rozegrany został w niedzielę II Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny juniorów w tenisie stołowym. W zawodach uczestniczyło 52 zawodników z terenu województwa lubelskiego. W tym czterech juniorów z LUKS „Kłos” Wola Skromowska. Chłopcy klubu z Woli Skromowskiej byli autorami kilku dużych niespodzianek. Największą z nich było zwycięstwo Radosława Drewienkowskiego z rozstawionym numer 3 Kamilem Staniszewskim z SMS Włodawa 3:2. Inny zawodnik LUKS „Kłos” Adrian Stachyra pokonał rozstawionego numer 5 Bartka Kowalczyka z Lewartu Lubartów. Następny reprezentant LUKS „Kłos” Maciej Krasucki w drodze do finału pokonał Mateusza Baranowskiego 3:1. A w meczu o 1 miejsce przegrał 2:3 z Sylwestrem Włoszkiem SMS Włodawa. W ostatecznej kolejności Maciej Krasucki zajął II miejsce, Adrian Stachyra uplasował się na V-VI pozycji, Radosław Drewienkowski został sklasyfikowany na miejscach VII-VIII. Czwarty zawodnik Krzysztof Siwek uplasował się na pozycji 25-32. Opiekunem młodych zawodników z Woli Skromowskiej na tych zawodach był Patryk Kostecki- zawodnik III- ligowej drużyny klubu. Maciej Krasucki zapewnił sobie udział w II GRAND Prix Polski, który będzie rozegrany w Zielonej Górze w dniach 11-13 grudnia tego roku. Sukcesy tenisistów stołowych z Woli Skromowskiej wynikają z możliwościami treningów w nowej sali sportowej przy Zespole Szkół w Woli Skromowskiej oraz bardzo dobrej współpracy z Dyrektorem wspomnianej wyżej szkoły - Pawłem Dobkiem. Klub sportowy może uczestniczyć w zawodach dzięki środkom finansowym przekazywanych na działalność przez Władze Samorządowe Gminy Firlej. 

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.