HEJ, CYBERPRZEMOC, ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH - ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
19 listopada 2024 r. uczniowie klas IV, V, VI oraz VII naszej szkoły wzięli udział w zajęciach profilaktycznych, które poprowadziła sierż. szt. Marta Golińska z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. Tematem spotkania były zagrożenia związane z hejtem, cyberprzemocą oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich. Podczas zajęć funkcjonariuszka w przystępny sposób wyjaśniła uczniom, czym jest hejt i jak poważnie narusza on prawa człowieka. Pani sierż. szt. Marta Golińska przestrzegała przed wyśmiewaniem i obrażaniem innych za pomocą mediów społecznościowych, przypominając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a publikowane treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystane przez innych.
Funkcjonariuszka zwróciła również uwagę na konsekwencje prawne związane z hejtem i cyberprzemocą, podkreślając, że młodzi ludzie, którzy angażują się w takie zachowania, mogą ponieść odpowiedzialność prawną. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy, jeśli staną się ofiarami cyberprzemocy oraz jak ważne jest, aby w razie jakichkolwiek zagrożeń informować o nich rodziców i nauczycieli.
Podczas zajęć omówiono również, jak odróżnić hejt od konstruktywnej krytyki, a także szczególny rodzaj przestępczości, jakim jest mowa nienawiści. Funkcjonariusz przypomniał, czym jest czyn karalny i jakie konsekwencje może ponieść młoda osoba, która nie dostosowuje swojego zachowania do obowiązujących norm i zasad społecznych.
Na zakończenie uczniowie obejrzeli film „CYBERPRZEMOC”, który unaocznił im, że nic w Internecie nie ginie i wszelkie działania w sieci mają swoje konsekwencje.
W trakcie zajęć uczniowie zostali również zapoznani z zasadami, których należy przestrzegać w Internecie:
• Nie stosować przemocy werbalnej (wyzywać, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
• Nie rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli innych osób;
• Nie publikować w sieci ośmieszających materiałów;
• Nie tworzyć anonimowych kont ani nie podszywać się pod innych.
Pamiętajmy i przypominajmy innym, że w sieci nie ma anonimowości! Każde nasze działanie pozostawia ślad.
Spotkanie zorganizowała pedagog specjalny Grażyna Szymona oraz Anna Mościska.