^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1269
Wczoraj1026
W tym tygodniu 3038
W tym miesiącu25601
Wszystkich425372

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

Mistrzostwa gminy Firlej w indywidualnym tenisie stołowym w kategorii Igrzysk i Gimnazjady

W dniu 28-10-2015 w Zespole Szkół w Woli Skromowskiej rozegrane zostały mistrzostwa gminy Firlej w indywidualnym tenisie stołowym w kategorii Igrzysk i Gimnazjady. W zawodach udział brali najlepsi tenisiści ze szkół podstawowych w Firleju, Antoninie , Woli Skromowskiej oraz z gimnazjów w Firleju i Woli Skromowskiej. Do mistrzostw powiatu awans uzyskały po cztery osoby w każdej kategorii ze szkół podstawowych i po pięć z gimnazjum.

Poniżej znajdują się listy zawodników z poszczególnych grup wiekowych oraz wykaz osób które uzyskały awans.

Dziewczęta klasy IV i młodsze

lista uczestników Awans-miejsce

Ścisłeł Agata –Wola Skromowska

Żytkowska Aleksandra-Firlej

Kożuszek Martyna-Wola Skromowska

Dunaj Julia - Firlej

Klementewicz Maja -Antonin

Kucio Julia – Wola Skromowska

Grądek Aleksandra - Firlej

Dudek Julia - Firlej

I – Klementewicz Maja

II – Ściseł Agata

III – Żytkowska Aleksandra

IV –Dunaj Julia

Chłopcy klasy IV i młodsze

Lista uczestników Awans-miejsce

Ściseł Jakub –Wola Skromowska

Wrzosek Piotr – Antonin

Kucio Bartłomiej – Wola Skromowska

Filip Bartłomiej – Firlej

Puliński Piotr – Firlej

Wilkowicz Kacper – Wola Skromowska

Kępa Michał – Wola Skromowska

Granat Mateusz - Antonin

I – Ściseł Jakub

II – Granat Mateusz

III – Puliński Piotr

IV – Wilkowicz Kacper

Dziewczęta klas V-VI

Lista uczestników Awans - miejsce

Guz Patrycja – Wola Skromowska

Cybul Kinga – Wola Skromowska

Flisiak Weronika – Firlej

Kołodziejczyk Daria – Antonin

Dudzik Nikola – Firlej

Wawryniuk Emilia – Wola skromowska

Zagulska Wiktoria – Firlej

Kowalczyk Katarzyna – Wola skromowska

Szczęch Weronika – Firlej

Stasiak Adriana – Firlej

Filip Agata – Wola skromowska

Granat Martyna - Antonin

I – Stasiak Adriana

II – Dudzik Nikola

III – Guz Patrycja

IV – Flisiak Weronika

Chłopcy klas V-VI

Lista uczestników Awans-miejsce

Duszyński Michał – Wola Skromowska

Wylotek Kamil – Firlej

Sternik Fabian – Antonin

Bąk Patryk – Wola skromowska

Furtak Stanisław – Firlej

Kruczek Mateusz – Firlej

Pożarowszczyk Kacper – Wola Skromowska

Granat Mateusz – Antonin

Grądek Bartosz – Firlej

Koziął Michał – Wola Skromowska

Więsyk Jan – Antonin

Kołodyński Radosław – Wola Skromowska

Paśnik Patryk –Firlej

I – Paśnik Patryk

II – Kruczek Mateusz

III – Duszyński Michał

IV – Sternik Fabian

Dziewczęta Gimnazjum

Lista uczestników Awans - miejsce

Misiak Patrycja – Firlej

Świć Adrianna – Wola Skromowska

Siwek Dominika – Firlej

Mitura Karolina – Wola skromowska

Sidor Paulina – Firlej

Szymanek Rozalia – Wola skromowska

Michalik Alicja – Firlej

Och Klaudia – Firlej

Guz Sandra – Wola skromowska

Sternik Martyna – Wola Skromowska

I – Guz Sandra

II – Misiak Patrycja

III – Mitura Karolina

IV – Siwek Dominika

Chłopcy Gimnazjum

Lista uczestników Awans – miejsce

Pożarowszczyk Adam – Wola Skromowska

Wrzosek Paweł – Firlej

Zastawny Piotr – Wola Skromowska

Kępa Adrian – Wola Skromowska

Zdunek Kamil – Firlej

Gajda Patryk – Firlej

Krasucki Wojciech – Wola Skromowska

Pudlak Grzegorz – Wola Skromowska

Zdunek Dawid – Firlej

Stefański Krzysztof - Firlej

I – Pożarowszczyk Adam

II – Krasucki Wojciech

III – Kępa Adrian

IV - Wrzosek Paweł

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.