^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Zawody w tenisie stołowym

W dniach 21-11-2020 i 23-11-2020 w Szkole Podstawowej w Łucce organizowane były zawody tenisa stołowego z cyklu WTK młodzików oraz Mistrzostwa Powiatu w drużynowym tenisie stołowym. W obydwu turniejach udział brali nasi reprezentanci Weronika Pudlak, Angelika Czajka , Dawid Czajka i Marcin Rozwadowski. W sobotnim turnieju najwyżej sklasyfikowany został Dawid Czajka zajmując 6 miejsce w województwie, w poniedziałek zarówno dziewczęta jak i chłopcy wywalczyli srebrne medale.

Czytaj więcej: Zawody w tenisie stołowym w Łucce

Julia Tatysiak i Szymon Mróz wygrali I WTK Żaczek i Żaków...

 

Pierwszy raz w Woli Skromowskiej LOZTS zorganizował turniej wojewódzki Żaczek i Żaków, który zakończył się podwójnym zwycięstwem reprezentantów Ogniwa Chełm. Gospodarz zawodów LUKS Kłos wywiązał się bardzo dobrze z obowiązków organizatora i mamy nadzieję, że więcej imprez będzie tam organizowanych.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów uzyskanych wyników a zdobywcom 1 miejsca życzymy wiele zwycięstw na zawodach centralnych.

Zarówno prezes LUKS KŁOS pan Leon Filipek jak i wszyscy członkowie klubu składają serdeczne podziękowania dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Woli Skromowskiej panu Pawłowi Dobkowi za udostępnienie obiektów sportowych i stworzenie wspaniałych warunków do rywalizacji na szczeblu wojewódzkim. Poza sukcesem organizacyjnym klub odniósł również sukces sportowy w postaci awansu naszej zawodniczki Angeliki Czajki do najlepszej czwórki turnieju. Angelika (kategoria skrzat) zaliczyła kolejny bardzo udany turniej dzielnie rywalizując ze starszymi zawodniczkami. Po dwóch zwycięstwach zameldowała się w półfinale w którym po dobrym meczu uległa późniejszej zwyciężczyni turnieju. Kolejne gry to mecz o czwórkę z dobrze znaną Kingą Piech(Ogniwo Chełm) 3-0 dla Angeliki i ostatni pojedynek o miejsce trzecie z Roksaną Franczak (Optima Zamość) w którym o zwycięstwie rywalki zadecydował piąty set. Miejmy nadzieję, iż w najbliższym czasie do Angeliki dołączą kolejni adepci tenisa stołowego, którzy tak jak Angelika będą dzielnie reprezentować naszą szkołę oraz klub.

Zobacz galerię Turniej wojewódzki Żaczek i Żaków w Woli Skromowskiej

Angelika Czajka i Olaf Cyrankiewicz wygrali I WTK Skrzatów..

Angelika nie zwalnia i powoli przyzwyczaja do tego że na arenie wojewódzkiej zdobywa najwyższe laury. Tak było również w sobotę 7 listopada kiedy to w Lubartowie rozgrywany był Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny skrzatów. Pomimo obostrzeń w zawodach uczestniczyła czołówka najlepszych zawodniczek. Angelika bez problemu dotarła do finału w którym pokonała 3-1 Aleksandrę Karczmarz która reprezentuje Lewart Lubartów. Na szczególną uwagę pomimo zwycięstwa zasługuje styl gry naszej zawodniczki która z każdym turniejem zachwyca coraz lepszą techniką. Gratulacje.

Zobacz galerię Kolejne sukcesy Angeliki

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.