^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj102
Wczoraj202
W tym tygodniu 2480
W tym miesiącu5082
Wszystkich529589

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

Informacja

Szanowni Państwo z dniem 18.01.2021 roku uczniowie klas I - III oraz oddziały przedszkolne rozpoczynają zajęcia w szkole. Zmiania tygodniowego rozkładu zajęć dotyczy każdego oddziału (proszę sprawdzić na edzienniku).

Praca stacjonarna będzie przebiegała według planu zajęć zamieszczonego poniżej:

plan lekcji 18012021

Laureaci w XXII Powiatowym Konkursie Literackim

„Opowieści wigilijne”

    Czas pandemii, izolacji, nauki zdalnej raczej nikomu nie sprzyja. Jednak na pewno nie jest też to okres bierności i zatracenia własnych pasji, zainteresowań. Znakomitym  tego potwierdzeniem  jest wena literacka naszych wychowanków. Otóż w okresie listopadowo - grudniowym sześcioro uczniów z klas VI – VIII podjęło wysiłek napisania prac o tematyce nawiązującej do Wigilii Bożego Narodzenia. Byli to: Dominika Jaszcz (kl. VI), Emilia Mitura (kl. VI), Mateusz Kazubek (kl. VII) - opiekun pani Agnieszka Chabrowska oraz troje uczniów klasy VIII: Marcin Jakoniuk, Hubert Nowakowski, Maja Ulewicz – opiekun Alicja Więch. Na początku grudnia prace zostały przesłane do Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy wyników. Te okazały się dla nas niezmiernie miłe. Po raz kolejny już mamy sukcesy na polu literackim.
I tak:
W kategorii kl. VII – VIII:
Maja Ulewicz - II miejsce
Marcin Jakoniuk - wyróżnienie
GRATULUJEMY.
Szczegółowe wyniki, jak też prace literackie można znaleźć w poniższych linkach:
https://www.mdk.lubartow.pl/konkursy/1637-2020-12-14-xxii-powiatowy-konkurs-literacki-opowiesci-wigilijne
https://www.mdk.lubartow.pl/images/pliki/konkursy/opowiesci2020prace.pdf

Mamy nadzieję, że to dopiero początek sukcesów młodych literatów. Wena okazała się długotrwała i Marcin Jakoniuk, Hubert Nowakowski, Maja Ulewicz napisali również prace na I Ogólnopolski Konkurs Literacki „Ekonomia w bajce, bajka w ekonomii”. Na wyniki czekamy do 15 stycznia.

Zobacz galerię Laureaci w XXII Powiatowym Konkursie Literackim „Opowieści wigilijne”

W czwartek 31 grudnia 2020 roku pożegnaliśmy wieloletniego Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Skromowskiej, do końca związanego ze społecznością lokalną - śp. Pana Wiesława Greszatę.

W naszej pamięci pozostanie On jednak na zawsze ...

https://www.youtube.com/watch?v=LcWNzw9_GIU

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.