^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj9
Wczoraj379
W tym tygodniu 1479
W tym miesiącu5275
Wszystkich567467

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

Ostatnie starty naszych tenisistów.

Minione tygodnie pokazały że nasi najmłodsi tenisiści stołowi nie maja zbyt wiele wolnego czasu. Brali udział:

* 24-04-2021 Drużynowe Mistrzostwa Województwa Młodzików.
* 25-04-2021 Indywidualne Mistrzostwa Województwa Młodzików.
* 9-05-2021 Drużynowe Mistrzostwa Województwa Uczniowskich Klubów Sportowych.
Czwórka naszych reprezentantów w składzie Angelika Czajka, Weronika Pudlak, Marcin Rozwadowski, Dawid Czajka brali udział we wszystkich ostatnich turniejach organizowanych przez LOZTS.
Dzięki systematycznej pracy na treningach nasi zawodnicy podejmują wyrównaną rywalizację z najlepszymi tenisistami stołowymi w województwie. Nie zawsze są to  medale i puchary, jednak podczas każdego turnieju można liczyć na zaangażowanie i ogromne emocje. Coraz częściej jednak udaje nam się zakwalifikować do strefy medalowej i wywalczyć upragnione trofea. Najlepsze osiągnięcia z ostatnich imprez to dwa brązowe medale wywalczone przez Dawida i Marcina kolejno w Drużynowych Mistrzostwach Województwa Młodzików i Drużynowych Mistrzostwach Uczniowskich Klubów Sportowych. Przed nami kolejne wyzwania tym razem w roli gospodarzy, już w najbliższą sobotę i niedzielę będziemy organizatorami Mistrzostw Województwa Skrzatów, Żaków, Młodzików, Kadetów i Juniorów. Serdeczne podziękowania dla Pani Małgorzaty Hamulczuk za zorganizowanie wyjazdu, opiekę oraz cenne wskazówki podczas turniejów 24,25-04-2021.

Zobacz galerię Ostatnie starty tenisistów.

Akademia Bezpiecznego Puchatka 2021

W obecnym roku szkolnym 2020/ 2021 uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Skromowskiej realizowali  XII edycję programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Głównej Komendy Policji. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów klas pierwszych do przestrzegania bezpieczeństwa  w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Pierwszoklasiści uczyli się zasad, jak zgodnie  z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Udział w program przypomniał o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. Poruszył też zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Po zakończeniu zajęć uczniowie klasy pierwszej w dniu 27.04.2021 r. przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, który był podsumowaniem programu - Akademii Bezpiecznego Puchatka. Test miał multimedialną formułę. Po zakończeniu testu, pojawiał się wynik. Zadowalający jest fakt, ze wszyscy uczniowie klas pierwszej ukończyli test udzielając poprawnych odpowiedzi na pytania.

Udział w programie edukacyjnym ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka” zwiększył świadomość uczniów dotyczącą bezpieczeństwa oraz większą świadomość różnych zagrożeń z którymi pierwszoklasiści wiedzą jak sobie z nimi poradzić. Program był realizowany przez wychowawcę klasy I panią Elżbietę Toboła i koordynatora programu, pedagoga szkolnego Magdalenę Firczuk.

Zobacz galerię Akademia Bezpiecznego Puchatka

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.