^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj399
Wczoraj422
W tym tygodniu 2349
W tym miesiącu6371
Wszystkich556436

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych

w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej

w Woli Skromowskiej na rok szkolny 2021/2022

Dyrektor Szkoła Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Skromowskiej informuje, iż od dnia 8 marca 2021 roku rozpocznie się proces rekrutacji do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2021/2022.

Do oddziałów przedszkolnych przyjmowane będą dzieci w wieku 3 - 6 lat na pisemny wniosek rodziców lub opiekunów prawnych złożony w sekretariacie szkoły w terminie od 8 marca 2021 r. do 26 marca 2021 roku.

Rodzice lub prawni opiekunowie dzieci uczęszczających w bieżącym roku szkolnym do oddziału pięciolatków składają w sekretariacie szkoły deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w terminie od 22 luty 2021 r. do 12 marca 2021 roku.

Zasady rekrutacji, pełny terminarz oraz druki deklaracji i wniosków są zamieszczone do pobrania poniżej.

Terminy rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rok szkolny 2021/2022

Zaday rekrutacji rok szkolny 2021/2022

Wniosek o przyjęcie do przedszkola

Deklaracja kontynuacji nauki w oddziale przedszkolnym

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.