^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj407
Wczoraj422
W tym tygodniu 2357
W tym miesiącu6379
Wszystkich556444

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

Szanowni Rodzice!
Z uwagi na sytuację panującą w czasie epidemii COVID -19 i zdalnego nauczania, która często wpływa negatywnie na zachowanie dzieci;  motywację do nauki, relacje społeczne, a czasami depresję. Jest to trudny czas dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci i młodzieży. Izolacja nie służy nikomu i czasami trzeba wesprzeć dziecko specjalistyczną pomocą.
Od 1 marca rusza program pomocowy dla dzieci i młodzieży od przedszkola do 21 r.ż. Program jest bezpłatny i prowadzony przez pedagogów, psychologów, terapeutów oraz w trudnych przypadkach lub wymagających konsultacji lekarskiej specjalistycznej. Zajęcia będą prowadzone w Lubartowie lub w domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja rodzinna (zajęcia w domu tylko z terapeutą).
Jeśli Państwo się zdecydują na udział w programie proszę o kontakt z sekretariatem  szkoły (tel. 81 859 15 03, kom. 737 283 055); przez e- dziennik lub  pedagogiem szkolnym p. Magdaleną Firczuk.

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.