^Back To Top

Maria Konopnicka

modUrodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1862 roku, wraz z mężem – Jarosławem – przeprowadziła się do Bronowa. Zanim, w roku 1870, wydała swój pierwszy wiersz – „W zimowy poranek” – urodziła piątkę dzieci. Dopiero w 1881 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji, a dwa lata później – debiut prozatorski: „Wrażenia z podróży.” W tym też czasie została redaktorką „Świtu”; dużo publikuje w prasie, m.in. w: „Bibliotece Warszawskiej”, „Kłosach”, „Bluszczu”. W następnych latach sporo podróżowała: głównie na Wschód (Lwów, Wołyń), do Czech, Włoch, Szwajcarii, lecz przede wszystkim po Polsce – wielokrotnie też zmieniła miejsca zamieszkania. Od roku 1886 oraz „O Janku Wędrowniczku” z 1894) i wierszyki dla dzieci. Od roku 1890, będąc za granicą, współpracowała z prasą polską, zrzeszeniami uchodźców na obczyźnie, „Macierzą Szkolną” oraz komitetami pomocy dla wywłaszczonych ze Śląska i Wielkopolski; zorganizowała także międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Powróciła do Warszawy w roku 1905. Wyrazem jej niezgody na politykę germanizacyjną było opublikowanie „Roty” w roku 1908 do muzyki Feliksa Nowowiejskiego; od czasu prawykonania w rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego w 1910 roku, „Rota” stała się pieśnią powszechnie znaną. W 1903 roku Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu. Do tego czasu wydała sześć zbiorów opowiadań, m.in. „Na drodze” i „Ludzie i rzeczy”. Była autorką licznych esejów i dzieł krytycznych. Tłumaczyła z języków: angielskiego, czeskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana na tamtejszym cmentarzu Łyczakowskim.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj415
Wczoraj422
W tym tygodniu 2365
W tym miesiącu6387
Wszystkich556452

WolaSzkola

wola 1

wizytowka wolaszkola

 

Agnieszka Filip klasaV Agnieszka Filip kl.V

Amelia Cybul klasaVI Ameli Cybul kl. VI

Dominika Jaszcz klasaVI Dominika Jaszcz kl. VI

Emilia Mitura klasa VI Emilia Mitura, kl.VI

Maja Ulewicz klasaVIII Maja Ulewicz, kl.VIII

Och Aleksandra klasa VI Aleksandra Och, kl.VIII

Patryk Cienkus klasaV Patryk Cienkus, kl.V

Robert Cybul klasaVI Robert Cybul, kl.VI

Szymon Cybul klasa V Szymon Cybul, kl. V

Tomek i MIcha Topya klasa VIII Tomasz i Michał Topyła, kl. VIII

Weronika Mitura klasaVI Weronika Mitura, kl. VI

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Woli Skromowskiej  Rights Reserved.