Niezwykła lekcja wiedzy o społeczeństwie

Nadrzędnym celem kształcenia w zakresie wiedzy o społeczeństwie jest kształtowanie postaw obywatelskich i prowspólnotowych. Sprzyjać temu ma nabywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności dotyczących kolejnych kręgów środowiskowych, z którymi styka się uczeń: od rodziny i szkoły przez wspólnotę lokalną i regionalną, aż do wspólnoty narodowej, państwowej i międzynarodowej. Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Firlej, pana Dawida Tarnowskiego, który spotkał się z klasą ósmą, uczniowie mogli zdobyc wiedzę o jednostce samorządu terytorialnego, która zajmuje się sprawami lokalnej wspólnoty, czyli o gmnie.
Ósmoklasiści, goszcząc w urzędzie gminy, zdobyli informacje na temat pracy wójta i osób pełniących ważne funkcje w gminie, poznali zadania urzędników poszczególnych wydziałów i dowiedzieli się, jakie sprawy może załatwić obywatel w urzędzie. Uczniowie zobaczyli salę, w której odbywają się sesje Rady Gminy oraz salę , w której udzialane są śluby cywilne. Miłe przyjęcie spotkało ich w gabinecie zastepczyni wójta, pani Małgorzaty Zagojskiej.Wszyscy pracowicy urzędu z życzliwością podeszli do nastolatków i ciekawie opowiadali o swojej pracy. A najwiekszą atrakcją była możliwość, by choć na chwilę poczuć się jak najważniejsza osoba w gminie, zasiadając w fotelu za biurkiem w gabinecie wójta...